poniedziałek, 20 lipca 2015

15.07.2015 - Kontrola na ortopedii, RTG biodra

Za nami kontrola na ortopedii i zdjęcie RTG. Przepiłowana kość się zrosła ale martwica w stawie nadal jest. Martwica chyba już nie postępuje ale zdjęcie RTG  jest nie dokładne do określenia tego stanu martwicy. A Rezonansu nie możemy wykonywać. Chyba widać zaczątki drobnej odbudowy ale to takie minimalne zaczątki. Jest też pewne zgrubienie na zewnątrz panewki które może przeszkadzać w ruchomości nogą w bok. Maja słabiej odwodzi tą chorę nóżkę. Lekarz oznajmił że gdyby Maja miała standardowego Perthesa to by miała dalszy zakaz ruchu ale że u Mai to jest nietypowy przypadek i martwica bardzo długo trwa i nie widać poprawy mamy zacząć rehabilitacje pionizującą. Jeżeli siedzenie nie pomagało to Maja ma zacząć się ruszać i dociążać biodra i za 2 miesiące zobaczymy jaka będzie reakcja stawu na ruch. Może powróci prawidłowe ukrwienie i martwica się cofnie . Od dziś powolutku wprowadzamy rehabilitacje z dociążaniem stawu biodrowego. Maja bardzo chce i dużo ćwiczy. Spytała mi sę czy za tydzien będzie już chodzić. Bardzo chce ale do tego potrzeba ćwiczeń i czasu. Maja musi wyrobić równowagę, utrzymywanie pozycji stojącej i stabilizację miednicy, a to wymaga dużo ćwiczeń i czasu. Na razie śmiga na czworaka, może jeździć na rowerze.

4 komentarze:

 1. BRAWO!! No i następny malutki kroczek do przodu. Wszystko będzie dobrze i ta martwica wycofa się . Powodzenia w rehabilitacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dobrze, gdy wszystko zmierza ku lepszemu. Maja śliczna dziewczynka i taka radosn

  OdpowiedzUsuń
 3. Majusiu, duzo zdrowia! i wytrwałości! jeszcze będziesz biegać Księżniczko :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzielna dziewczynka.Maja naprawdę dużo przeszła,i wierzę że przyjdzie dzień,kiedy zacznie chodzić,potrzeba tylko czasu.Buziaki dla Mai :-)))

  OdpowiedzUsuń